Samarbete och samverkan
Samverkan är en viktig del i föreningens utveckling och vi arbetar kontinuerligt med att utveckla samarbeten med andra aktörer inom området migration och sexuell hälsa. Under 2024 utvecklade Noaks Arks Mosaik nya samarbeten med exempelvis Läkare i Världen, Flyktinghälsan, Ensamkommandes Förbund/Mötesplats Otto och församlingar från olika trossamfund. Detta med syfte att nå ut till fler personer i våra målgrupper.
Fler exempel på samverkan:
- Folkhälsomyndighetens Organisationsforum
- Regionala nätverksmöte med MSM-forum
- Region Skånes SRHR-konferens
- Socionomdialog med socialtjänsten Malmö stad och civilsamhället
- Besök till olika kliniker och socialtjänster,
- Nätverksmöten med infektionskliniker i Skåne i syfte att kunna stödja fler personer som lever med hiv i Skåne,
- Nätverket Ideburna Sektor,
- RFSU, RFSL Rådgivningen Skåne
- Utveckling Migration och Hälsa.
Föreningen har även deltagit och medverkat i flera community-baserade aktiviteter som Out-of-Africa-festival i Folkets Park, Nigerian Community i Skåne, Föräldrar tillsammans 2.0. och Regnsbågsföreningen i Rosengård.
I syfte att utveckla utbyte mellan de hiv-organisationer som finns i vårt hus och på initiativ av Hiv Sverige, som var värd för HIV-Norden mötet, arrangerades 2024 ett så kallat HIV-house. Vi tog denna dag emot besök from hiv-organisationer från Finland, Norge och Danmark och vi berättade om vårt arbete. Vi fick sedan besöka våra grannar Hiv-Sverige och Positiva Gruppen Syd som delade med sig av sitt arbete.